خبرآنلاین، پس از گران شدن نرخ بنزین، به صورت محسوسی استفاده مردم در کلانشهرها از قطارهای مترو، افزایش یافته است.

تحقیقات خبرآنلاین نشان می دهد دو رام قطار مترو سالم که قبلا در خط تهران-کرج تردد می کرد، در یکی از کارخانه های کرج نگهداری می شود و برخی قطعات آن به دلیل ماندن زیر آفتاب و باران، در حال از بین رفتن است.

دلیل این موضوع عجیب هم یک تصمیم اشتباه است: قطارها متعلق به شهرداری کرج است و آنها اجازه نداده اند این قطارها برای تردد مردم کرج تا تهران مورد استفاده قرار گیرد!

شهرداری تهران مسئول پیگیری بازگشت قطارها شد

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران به خبرآنلاین می گوید شرکت مترو تهران مسئول پیگیری بازگشت دو رام قطار متوقف شده در کرج به مترو شد.

محمدعلیخانی در این باره توضیح داد: متاسفانه دو رام قطار که می تواند در خط مترو تهران – کرج استفاده کرد، توسط شهرداری کرج متوقف شده و دلیل آن هم تامین اعتباری بوده است که زمانی وزارت کشور برای کلانشهرهای دارای مترو تخصیص داده است و به واگن سازی برای ساخت دو قطار برای مترو کرج این اعتبار پرداخته شده است.

او در ادامه با بیان این که شهرداری شهر همسایه تهران، قطارهای مزبور را خوابانده است گفت: قطعا به مرور زمان برخی قطعات قطارها فرسوده می شود و از بین می رود و در این وضعیتی که همه نیاز دارند خواباندن قطارها کار سنجیده ای نیست.

علیخانی با بیان این که شهرداری با پیگیری این مسئله، باید قطارها را برای استفاده مردم برگرداند، گفت: ما در حال پیگیری موضوع هستیم و شهرداری تهران هم به دنبال آن است تا قطارها در خط کرج-تهران به کارگیری شود و بعدا هم اگر مترو کرج به راه افتاد، قطارها در آن خطوط استفاده شود. باید در نظر داشت در حال حاضر، خط فعلی مشترک بین تهران و کرج است ولی تمام هزینه های آن را مترو تهران پرداخت کند و کرج چیزی از هزینه ها را تقبل نکرده است، ولی به شهروندان کرجی در این خط سرویس داده می شود. لذا پیشنهاد می کنم دو رام قطار که حیف است در این وضعیت خوابیده باشد و قطعات آن در حال نابودی است به خط مشترک بین تهران و کرج برگردد تا مردم از آن استفاده کنند.

عضو شورای شهر تهران با بیان این که فعلا بدون بازدید میدانی قابل برآورد نیست کدام بخش از تجهیزات قطارهای مزبور فرسوده شده یا از بین رفته است، گفت: قطعا بهتر است به جای معطل گذاشتن این ظرفیت، مردم از آن استفاده کنند.
او درباره نقش استانداری استان البرز در متوقف کردن این قطارها و این که در سال ۹۴، استاندار وقت دستور توقف قطارها را داده است، گفت: استاندار استان از آن زمان تاکنون چند بار عوض شده است و من نمی دانم دوره چه کسی این تصمیم گرفته شده است. بعید می دانم استاندار بگوید قطار را بخوابانید تا مردم استفاده نکنند. چون در نهایت شهرداری کرج می خواهد این قطارها را چه کند؟ قطار را که نمی شود در موزه گذاشت. قطار فعلی کرج-تهران هم متعلق به مردم کرج است و آنها از مترو خدمت می گیرند، پس بهتر است قطارها برگشت داده شود.
این عضو شورای شهر با اشاره به اینکه آقای آقابیگی از کمیته حمل و نقل هم مامور پیگیری بازگشت قطارها شده است، از شهرداری تهران خواست هر چه سریعتر درباره بازگرداندن قطارهای متوقف شده به خط تهران-کرج اقدام کند.