رئیس کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه با توجه به کارشناسی‌های صورت گرفته،‌ با اجرای طرح ترافیک هیچ مشکلی ایجاد نمی‌شود، بر این نظر است که راهکارهای مشخصی برای رفع نگرانی‌ها در نظر گرفته شده است.

محمد علیخانی رئیس کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای شهر تهران در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در پاسخ به این سوال که شهرداری برای کاستن از نگرانی وزارت بهداشت شهرداری چه اقدامی در نظر دارد تا بار طرح ترافیک به حمل ونقل عمومی منتقل نشود، گفت: این نگرانی‌ها قبلا مطرح شده و براساس همان بسته ترافیکی دوره کرونا تهیه و به تصویب نیز رسیده است.

دولت وظایف قانونی خود در قبال حمل‌ونقل عمومی را به سرانجام برساند

او با بیان اینکه قرار نیست طرح ترافیک به شکل سابق در دوران قبل از کرونا اجرا شود، اظهار داشت: طرح مصوب ترافیک در شرایط کرونایی نگرانی‌هایی که در وزارت بهداشت و ستاد کرونا وجود دارد را در نظر گرفته است و از طرفی از آنجایی که وضعیت محدوده‌های مرکزی شهر تهران نیز به هم ریخته است، این ضرورت را ایجاد کرد که یک طرح متفاوت با شیوه جدیدی اجرا شود که هم مشکل ترافیک را حل کند و هم فشاری به حمل ونقل عمومی وارد نشود.
علیخانی با بیان اینکه این راهکارها در بسته پیشنهادی کارشناسی شده است، تصریح کرد: اگر دولت نگرانی دارد و می‌خواهند این مشکل حل شود، راه‌حل اساسی این است که وظایف قانونی و کمک‌هایی که باید برای خرید ناوگان متقبل می‌شد را به سرانجام برساند تا نگرانی‌ها برطرف شود.

طرح ترافیک رایگان علت شلوغی محدوده مرکزی شهر

علیخانی با بیان اینکه این موارد قابل حل است، اظهار داشت: یکی از دلایل شلوغی محدوده مرکزی شهر رایگان بودن طرح است و در این طرح به گونه‌ای پیش بینی شده است که سفرهای ضروری بتوانند به صورت رایگان و یا با تخفیف در محدوده حضور یابند و از سفرهای غیرضروری در سطح شهر جلوگیری شود.
او در پاسخ به این سوال که آیا برای کاستن از نگرانی‌ها تغییراتی در بسته مشترک ترافیکی پیشنهادی منظور می‌شود یا خیر؟ گفت: پیشنهاد و یا راهکار جدیدی مطرح نشده است، ولی از هرگونه طرح و پیشنهاد جدید برای حل مشکلات استقبال می‌کنیم.