آقای سخنگوی وزارت بهداشت که بعد از انتقاد از چین در اعلام آمار رسمی بیماری کرونا به یکباره تغییر روش و منش دادند پرسش ساده یکی از اعضای شورای شهر را بر نتافتند و ظاهرا به جای پاسخ به پرسش ترجیح دادند با استفاده از حقه نخ نما انتخابات ۸۸ برای برخی دلربایی کنند، البته که گویا موفق هم شدند!

حالا از این داستان که بگذریم با اجازه جناب سخنگو احتمالا از خود می پرسیم چرا نسبت به آمار اعلامی شک و تردید به وجود می آید؟ چه کسی مقصر است، مردم، رسانه های بیگانه یا خود مسئولان که از روز آغاز بیماری ناهماهنگی در اظهاراتشان موج می زند، اگر آقایان ناراحت نمی شوند باید بپرسیم چطور امکان دارد برخی از مقامات بهداشتی از جمله رئیس ستاد مبارزه با کرونا در تهران هر روز خبر از افزایش مبتلایان به بیماری در تهران بدهد یا استانداران استان های مازندران و خوزستان از رشد چشمگیر موارد ابتلا بگویند آنوقت هر رزو تعداد مبتلایان نسبت به روز گذشته کاهش یابد.

به عنوان مثال روز گذشته علیرضا زالی رئیس ستاد مقابله با بیماری کرونا استان تهران در گفتگو با اخبار شبکه تهران گفت: کرونا امروز در تهران، ۶ هزار نفر راهی بیمارستان کرد! او امروز نیز مجددا خبر از افزایش مبتلایان در تهران داد و اظهار کرد: کرونايی‌های بستری‌شده تهرانی، نسبت به روز گذشته رشد داشته است.

این داستان تنها مختص به تهران هم نیست و در حالی که وزیر بهداشت اشاره کردند در هیچ استانی وضعیت قرمز نیست، اما استانداران گویا نظر دیگی دارند، استاندار خوزستان با بیان اینکه روند روزانه بیماری در خوزستان، تزایدی است به ایسنا گفت: نسبت به هفته گذشته سرعت ابتلا در اهواز افزایش یافته و خیز برداشته است؛ این مساله به معنی این است که در یکی دو هفته اخیر مردم اهواز مراقبت لازم را انجام ندادند و فکر کردند کرونا تمام شده است.

در شمال کشور نیز استاندار مازندران سه روز پیش خبر از طغیان دوباره کرونا داد و به ایرنا گفت: در مازندران بطور شفاف هشدار می‌دهم با وجود کاهش مبتلایان نسبت به اسفندماه، اما آمار ابتلا طی روزهای اخیر نسبت به هفته پیش افزایش جزیی دارد.

ماه گذشته که به یک باره اعلام آمار ابتلا به تفکیک استانی کنار گذاشته شد وزارت بهداشت گفت که با توجه به همه گیری کامل بیماری در کل کشور دیگر نیازی به اعلام آمار استان به استان نیست، همین اتفاق سرآغاز شک و تردید ها شد که منطقی هم بود بسیاری از خود می پرسند چطور در حالی که برخی استان ها از جمله تهران خبر از افزایش ابتلا می دهند اما آمار در مجموع رو به کاهش است؟!

یک حساب کتاب ساده ماجرا را روشن می کند، دکتر زالی روز گذشته اعلام کرد که ۶ هزار نفر مشکوک به کرونا به بیمارستان ها مراجعه کرده اند واقعا از این تعداد چند نفر آزمایش شان مثبت شده، اگر فرض بگیریم که تنها ۱/۶ این تعداد مبتلا بوده اند در آن صورت باید تمام ۱۰۳۰ مبتلا امروز تنها متعلق به تهران باشند و آمار ابتلا در بسیاری از شهرها نه تنها نزولی که به صفر رسیده باشد، خوب اگر چنین اتفاقی رخ داده خیلی هم عالی اما چرا اعلام نمی شود؟ واقعا ماجرا چیست از درک من که خارج است آیا شما دلیل آن را متوجه می شوید؟

تا زمانی که آمار به شکل دقیق به تعداد تفکیک استان ها و مجموع تست هایی که طی یک روز گرفته شده اعلام نشود نمی توان واقعا دید درست و کاملی نسبت به روند بیماری در کشور داشت، دلیل این کاهش هر چه که هست چه کاهش تعداد تست چه کاهش روند ابتلا در برخی استان ها و بر عکس آن افزایش در استانی مثل تهران باید با جزئیات اعلام گردد تا به قول رئیس جمهور جلوی کاسبان کرونا هم گرفته شود وقتی بین اظهارات مسئولان تناقض وجود دارد وقتی مردم آمار را رو به کاهش می بینند بدون شک دیگر نمی شود از آن ها گلایه کرد که چرا توجهتان نسبت به بیماری کم شده متاسفانه طی روزهای اخیر بسیاری از مردم عملا بیخیال دستورالعمل های بهداشتی شده اند، اتفاقی که می تواند فاجعه آفرین باشد.


رضا امیری _ نواندیش