بعضی از مدیران شهری تذکرات شورای شهر را جدی نمی گیرند و در جلسات خصوصی حتی شورای شهر را تخریب هم می کنند. این مدیران معلوم نیست چه ریشه ای دارند و از کجا آمده‌اند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی رکنا، به نظر می رسد تذکرات اعضای شورای شهر مورد توجه شهرداری نبوده و طبق اظهارات نمایندگان پارلمان شهری بسیاری از این تذکرات با جواب کلیشه‌ای پاسخ داده می شود.

محمد علیخانی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی رکنا تاکید کرد: متاسفانه تذکرات شورای شهر تاکنون کارآمد نبوده است. روند رسیدگی به تذکرات در شهرداری اشتباه است. برای مثال وقتی به خاطر تخلف معاونتی در شهرداری به شهردار تذکر داده می شود. شهردار تذکر را برای ارایه پاسخ به همان شخص متخلف ارجاع می دهد و نهایتا پاسخ و توجیهات او را بدون رسیدگی برای اعضای شورا ارسال می کند.

او با اشاره به این که بارها در جلسه هم اندیشی به شهردار اعلام کرده‌ام که این روند اشتباه است، افزود: به شهردار اعلام کرده ام اگر تذکری به دست شما می رسد باید مرجع ثالثی (مثل بازرسی یا حراست) به آن رسیدگی و گزارش تهیه کند و شما پاسخ رسیدگی صحیح را به شورا ارایه کنید، نه اینکه جواب خود متخلف برای شورا ارسال شود.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران افزود: با این وجود در عمل همان روند اشتباه ادامه دارد و هیچگونه اصلاحی در این خصوص رخ نداده است.
او با اشاره به این که شورای شهر تهران نیز باید مانند مجلس عمل کند، گفت: شورا هم مثل مجلس باید شیوه کارت را در شهرداری به کار ببندد و اگر شهردار چند بار کارت زرد گرفت استیضاح او در دستور کار قرار بگیرد.

علیخانی در پاسخ به این سوال که نیازی به کارت زرد نیست و اصلاح طلبان می توانند از شهردار سوال بپرسند، چرا این اتفاق رخ نمی دهد؟ تاکید کرد: مشکل این است که از ابتدا بعضی از همکاران در مقابل انتقاد یا نطق های انتقادی بنده می گفتند ما شورا و شهرداری یک دست هستیم و اینگونه انتقادات باعث سوء استفاده صدا و سیما و مخالفان می شود. البته بنده هم می گفتم اگر اشکالات را نگوییم به زیان شوراست و در بر همان پاشنه قبل خواهد چرخید.

بنابراین فکر می‌کنم باید طرحی را به شورای شهر ارائه کنیم و مکانیزم کارت زرد را ایجاد کنیم، دقیقا کاری که مجلس در حال حاضر انجام می دهد.

او با اشاره به این‌که شهرداری نباید بی توجه از کنار این تذکرات و پیگیری ها عبور کند، گفت: بعضی از مدیران شهری تذکرات شورای شهر را جدی نمی گیرند و در جلسات خصوصی حتی شورای شهر را تخریب هم می کنند. این مدیران معلوم نیست چه ریشه ای دارند و از کجا آمده‌اند.
اعضای شورا با رای مردم سرکار آمده اند و وظیفه شان پیگیری کار مردم و رسیدگی به مشکلات آنان است در حالی که برخی مدیران درشهرداری اصلا مشکلات مردم برایشان مهم نیست و در مقابل مطالبات مردم بی تفاوت هستند. آنها با مناسباتی به میز هایی رسیده اند و قرار نیست هزینه ای پرداخت کنند. البته در حال حاضر نگاه اعضای شورای شهر تهران نسبت به گذشته تغییر کرده است و متوجه این اشکالات شده اند و دنبال راهکاری برای رفع این معضل هستند.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران در پاسخ به این سوال که از محل عوارض پرداخت شده توسط مردم، هر جلسه شورای شهر با میلیون ها تومان برگزار می‌شود. مردم دنبال تغییر و مصوبات خاصی بودند که به لیست اصلاح طلبان رای دادند اما چرا شاهد این تغییرات و مصوبات نیستیم؟ گفت: ما مصوبات خوبی را در این دوره داشته و داریم. در کل مصوبات شورای شهر به نفع مردم و شهر بوده، اما مشکل در اجرای این مصوبات است. می شود یک مصوبه خوب را با اجرای بد تخریب و ایجاد نارضایتی کرد. اگر مجریان در چارچوب مصوبات و سیاست گذاری های شورای شهر پیش بروند بسیاری از مشکلات حل خواهد شد. اما این هماهنگی از ابتدای شورای شهر دوره پنجم به وجود نیامده است. برخی از کسانی که در مناصب ها قرار می گیرند، به جای شورای شهر خود را به جاهای دیگر پاسخگو می دانند و مراقب هستند که در جاهای دیگر برایشان مشکلی پیش نیاید.مشکل اصلی اینست که رضایت دیگران برایشان مهمتر از پاسخگویی به شوراست.

علیخانی در پاسخ به این سوال که چرا شورای شهر با این مشکل مبارزه نمی کند، گفت: در شورای شهر‌ همه مثل هم فکر نمی کنند. ممکن است برخی راضی باشند. اما احساس می کنم افراد بیشتری به این نگاه رسیده اند که این اشکال وجود دارد. البته ما محدودیت هایی داریم و سه شهردار عوض شده است. باید مکانیزم نظارت را قوی تر کنیم تا این مدیران بیشتر پاسخگو شوند و نظارت شورا را جدی بگیرند و پاسخگویی به شورا را اولویت اول خود بدانند.