شورای هماهنگی احزاب اصلاح طلب استان قزوین در واکنش به اظهارات اخیر دو تن از امامان جمعه قزوین در تریبون نماز جمعه این شهر نسبت به کاندیداهای غیر همسو با آنان، بیانیه ای صادر کرد.

متن این بیانیه به شرح زیر است:
بسمه تعالی
در روزهایی که گذشت دو ‌اظهار نظر باعث واکنش چهره‌های مطرح رسانه‌ای کشور و استان شد. هر دو اظهار نظر از آقایان عابدینی و قابل از تریبون نماز جمعه قزوین و هر دو علیه برخی کاندیداهای انتخابات مجلس یازدهم در استان بود که به زعم آنان یا «عمله» و‌ «بی ریشه»‌اند یا مستحق جارو شدن از فهرست کاندیداها.

در اینجا‌ در پی آن نیستیم که به متولیان دین، آموزه‌های اخلاقی را یادآوری کنیم؛ یا حتی سخنان بزرگان و ‌معتمدان انقلاب در مورد پاکیزگی کلام و اجتناب از برچسب زدن و‌ تعمیم ‌نگاه جانبدارانه جناحی به مستمعین خطبه‌های نمازجمعه را متذکر شویم، اما به مصداق نصیحت به ائمه مسلمین که جزو تاکیدات شرع مقدس است ذکر نکاتی را ضروری می‌دانیم.

کشور عزیزمان ایران در این روزها، شرایط سخت و ‌دشواری را تحمل می‌کند. دغدغه اولیه مردم ما این روزها درد معیشت است و تحریم‌های ظالمانه خارجی که این درد را دو چندان کرده و سوءمدیریت‌های داخلی وضعیتی را ایجاد کرده است که دیگر بازی با کلمات و متهم کردن این و آن دردی را برای حل مشکلات مردم دوا نمی‌کند.

حوادث تاسف‌بار اخیر نیز به نوبه خود اعتراض‌ها و نارضایتی هایی را ایجاد کرده است که به قول مقام معظم رهبری «به جاست و‌ باید شنیده شود». مجموع این عوامل باعث‌ شده است که اولا از نگاه بسیاری از مردم اظهاراتی نظیر آنچه امامان جمعه قزوین در تریبون نماز جمعه این شهر در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی بیان داشتند، نوعی فرافکنی و ‌بی‌اعتنایی به مشکلات اصلی آنان تلقی شود؛ ثانیا این اظهارات، می تواند مرجع استناد آنانی قرار بگیرد که در این‌وضعیت ناخوشایند اجتماعی و اقتصادی، اصولا شرکت در انتخابات را بلافایده می‌دانند و ثالثا امید و دلگرمی را از آنانی می‌گیرد که با وجود ملامت‌ها باز هم به مشارکت در عرصه انتخابات و کمک به تقویت وجه مردمسالاری دینی نظام اعتقاد دارند.

خطیبان محترم جمعه تصور نکنند که مردم در مقام شناخت چرایی وضعیت فعلی اقتصاد و‌سیاست و اجتماع صرفا چشم به اظهارات این عزیزان دارند و‌ فی‌المثل قبول می‌کنند که دلیل این وضعیت برجام و فلان نماینده است یا می‌توان چنین تصور کرد که اگر به مردم بگوییم شورای نگهبان باید برخی را جارو بکشد و فلان شخص که یک یا چندین دوره مورد وثوق مردم بوده، عمله و اَکره و بی ریشه است؛ خود از مناط و ‌ملاک نقد مردم در امانیم و همین دلایل باعث می‌شود «دیگران» همه طرد و لعن شوند و «ما» یکسره مورد تکریم و تحسین قرار گرفته و ضمن حفظ «حجیت ما»، مردم نیز باز هم در انتخاباتی که خود ما برخی نامزدهایش را عمله و ‌مستحق جارو می‌دانیم شرکت خواهند کرد!

انتخابات امری مرتبط با اختیار است و در جهت تقویت مشارکت مردم. تقویت این‌مشارکت نیازمند انصاف و‌ نگاهی فرانگر به انواع سلیقه‌هاست و کوچک شمردن قوه استدلال مردم یا بی‌اعتنایی به دغدغه آنان آفت تحلیل است. در شرایط امروز که فعالین سیاسی و‌ گروه‌های اصلاح طلب باوجود همه ملامت‌ها و تحلیل‌ها نمی‌خواهند آخرین سنگر مردم سالاری یعنی انتخابات را واگذار کنند و‌ صرف نظر از نتیجه به روشن‌نگه‌داشتن مشعل «میزان بودن رای مردم» می‌اندیشند؛ چه خوب است که واعظان و ‌خطیبان محترم نیز نگاهی دوراندیشانه به شرایط کنونی کشور داشته باشند و‌ به تشویق مردم و‌ دلگرمی نامزدها و گروه های معتقد به مشارکت مردم در انتخابات بیاندیشند و از کوبیدن بر طبل انشقاق عمومی که تاثیری جز کاهش میزان مشارکت آحاد مردم در انتخابات مجلس شورای اسلامی ندارد؛ بپرهیزند.