محمد علیخانی در ارائه گزارش یک ساله کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران گفت: ابتدا باید به این نکته اشاره کنم که پروژه‌های زیادی در شهر تهران در حال انجام است که البته بخشی از پروژه‌ها در سال گذشته به اتمام رسید و هم اکنون برنامه‌ریزی برای اتمام تعدادی از پروژه‌ها در سال جاری صورت گرفته است.

وی تصریح کرد: آن چیزی که متاسفانه به آن دامن زده شده این است که عنوان می‌شود در حال حاضر در شهر پروژه‌ای انجام نمی‌شود بخشی زیادی از این مطالب فضاسازی است و همانطور که بیان شد، پروژه‌های زیادی در حال کار است.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران گفت: البته کار شورا اجرایی نیست و مبنای مردم کار اجرایی است اما شورای شهر تهران بیشتر فعالیت‌های سیاستگذاری را برعهده دارد و کارهای اجرایی به عهده شهرداری است. در طول یک سال گذشته اقدامات بسیاری در شورای شهر تهران صورت گرفته که به‌جز بررسی و تصویب طرح‌ها و لوایح در این کمیسیون، اقدامات بسیاری در حوزه عمران، حمل و نقل و ترافیک انجام گرفته است.

وی گفت: در بخش عمران می‌توان به کارهای مهمی از جمله پایش مسیل‌ها و رودخانه‌ها در شهر تهران اشاره کرد که در پی این اتفاق مهم علیرغم بارش‌ها در اوایل سال اخیر شاهد سیل در تهران نبودیم و این اقدام به دلیل پایش در مسیر مسیل ها بود. یکی از مواردی که شهروندان تهران به آن انتقاد داشتند وضعیت آسفالت خیابان‌ها بوده است که در پی آن شهرداری تهران اقدام به آسفالت‌ریزی در معابر شهر تهران کرده است.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران افزود: در همین زمینه چند کارخانه آسفالت‌سازی شهرداری تهران که در سال‌های گذشته تعطیل شده بودند مجددا فعالیت خود را آغاز کردند و اقدام به توزیع آسفالت باکیفیت کردند که در همین زمینه و با توجه به توزیع آسفالت توسط کارخانه‌های آسفالت‌سازی شهرداری تهران، مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان صرفه‌جویی از همین محل انجام گرفته است. با توجه به برنامه‌ریزی انجام شده تا پایان سال یک میلیون تن آسفالت در معابر شهر تهران ریخته خواهد شد که اعتبار آن ۵۰۰ میلیارد تومان خواهد بود.

وی افزود: کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران در حوزه‌های مختلف از جمله شناسایی گودهای خطرناک‌، ایمن‌سازی ساختمان‌های شهر، تعمیر و نگهداری پل‌ها و تونل‌ها و … اقداماتی انجام داده است. در بخش حمل و نقل نیز اقدامات موثری انجام شده که از آن جمله می‌توان به تصویب لایحه عوارض تردد خودروها در محدوده کاهش آلودگی هوا، ایمن‌سازی خطوط ۶ و ۷ مترو اشاره کرد که البته هنوز مشکلاتی در خط ۶ و ۷ وجود دارد که در آینده برطرف خواهد شد.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران به فعالیت‌های مجدد مجتمع‌های ایستگاهی مترو اشاره کرد و گفت: با توجه به سیاست مدیریت شهری ۴۲ درصد از بودجه ۹۸ شهرداری تهران صرف حوزه حمل و نقل ترافیک و عمران شده است تا بتوانیم شاهد رضایت بیشتری از شهروندان باشیم.