شاید یکی از انگیزه‌های رفتن به نمایشگاه برای برخی یافتن و خریدنسخه‌ای از آخرین روز نوشت آیت الله هاشمی رفسنجانی باشد. دو سه نسخه اخیر این خاطرات در نبودش و به همت “دفتر فرهنگ نشر معارف انقلاب” منتشر شده است.
نسخه‌ی سال ۷۵ را مهندس محسن هاشمی به همکاران شورای شهر اهداء کرد.
روز نوشت ۷۵ مثل همیشه از اولین صفحه‌ی تقویم شروع می‌شود و تا آخرین روز ادامه می‌یابد. یکی از مهمترین موضوعات این دفتر که هاشمی به آن پرداخته است؛ فعالیت نیروهای تندرو موسوم به «انصار حزب الله» و تلاش عده‌ای از درون حاکمیت برای القای اختلاف میان رئیس جمهوری وقت و رهبری انقلاب است. کار به جایی رسید که حتی اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نیز وجود این اختلاف القایی را باور کردند که در نهایت، مطابق خاطرات این سال‌ هاشمی، در یکی از ملاقات‌های دوجانبه رهبری و‌ هاشمی، با قم و آیت‌الله مشکینی تماس گرفته شده و وجود این اختلاف، از سوی هر دوی این شخصیت‌ها رد می‌شود.
شاید هرچه به روزهای پایانی نزدیک می‌شویم مهمترین موضوع انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۷۶ است که بعدا حماسه‌ی دوم خرداد نام گرفت و در آن سید محمد خاتمی اصلاح طلب بر ناطق نوری نامزد جناح راست آنموقع پیروز شد. ابتداء حضور خاتمی جدی گرفته نمی‌شود اما در خاطرات هاشمی آنگونه که آمده است اندک اندک جناح راست از حضورش وهمچنین حمایت کارگزاران سازندگی از وی در هراس می‌افتند. به گونه‌ای که مرحوم دکتر حسن حبیبی را تشویق به کاندیداتوری می‌کنند و حتی ولایتی را و بعد از آن، علاقمند به نامزدی دکتر حسن روحانی می‌شوند تا آراء جناح چپ و کارگزاران یکسره به سبد خاتمی سرریز نکند.
نکته‌ی قابل توجه دیگری که در خاطرات سال ۷۵ و سالهای پیش از آن مشهود است، سفرهای بسیار هاشمی به شهرهای مختلف کشور است سفرهایی که در هریک از آنان پروژه‌های قابل توجهی در صنعت، کشاورزی، پتروشیمی، راه سازی، سد‌سازی و….افتتاح و به بهره برداری می‌رسد یا او در قامت رئیس جمهور پیگیر پشیبرفت آن طرح‌ها و پروژه‌هاست.
از این سفرها هاشمی هیچگاه بهره‌ی تبلیغاتی نبرد. هیچگاه پیرمرد یا پیرزنی را در راهش قرار ندادند تا از هاشمی چهره‌ای تلویزیونی بسازند. در تمام این دیدارها سازندگی کشور پس از جنگ در نظر او بود و نه چیز دیگری.
سال ۱۳۷۵ آخرین سال ریاست جمهوری هاشمی در دومین دوره و در واقع پایان مدیریت اجرایی اوست.
بسیاری از چهره‌های سیاسی از تمامی جناح‌ها چون به دیدارش می‌آیند نگران بعد از ریاست جمهوری هاشمی هستند و در جای جای این روزنوشت هاشمی نشان می‌دهد که نگران آینده نیست.
زمستان که به اول بهار می‌رسد، خاطرات سال ۷۵ ایت الله هاشمی رفسنجانی نیز پایان می‌پذیرد تا اردیبهشتی دیگر که روزنوشتی دیگر از خاطرات این مرد بزرگ منتشر شود.
خاطرات هاشمی کدهای بسیاری از رفتار، دیدگاهها و عملکرد هریک از چهره‌های سیاسی کشور برجای گذاشته است. برای دانستن تاریخ انقلاب اسلامی ایران خواندن این خاطرات و یافتن این کدها ضروری است.