امروز با تعدادي از همكاران  در حال جمع آوري امضا جهت ارسال نامه اي  به آيت ا… شاهرودي رييس قوه در خصوص رفع توقيف خبرگزاري ايلنا بوديم كه دوستي برايم  پيامكي!! فرستاد(با احترام به آقاي حداد عادل و حساسيت شان به پاسداشت زبان فارسي):     «شرق توقيف شد!!» با خود گفتم: واقعا كارهاي ما چقدر اثرگذار است؟!همين ديروز بودكه علاوه بر پيگيري وضعيت دانشجويان زنداني دانشگاه اميركبير و سازمان ادوار تحكيم وحدت ؛ سوالي را با امضاي تعدادي نمايندگان ،از وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي  داشتيم و الان خبر توقيف يك نشريه ديگر به گوش مي رسد!

و اما « سوال» كه البته به اين توقيف هم بي ارتباط نيست و ديروز فرصت نشد آن را در وبلاگم بياورم؛

خلاصه سوال : مرجع و مستند قانوني توقيف و فيلترينگ مطبوعات و نشريات الكترونيكي كدامند و عكس العمل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در اين رابطه چيست ؟

شرح سوال: به موجب بند ۲ اصل سوم قانون اساسي ،بالا بردن سطح آگاهي هاي عمومي در همه زمينه ها با استفاده صحيح از مطبوعات و رسانه هاي گروهي ووسايل ديگر از وظايف دولت ج.ا.ايران است. بند ۶ و ۷ و ۹ همين اصل نيز دولت را به محو هرگونه استبداد و خودكامگي و انحصارطلبي ،تامين آزادي هاي سياسي و اجتماعي و رفع  تبعيض هاي ناروا و ايجاد امكانات عادلانه براي همگان در تمام زمينه هاي مادي و معنوي ملزم كرده است.

از طرفي اصل ۲۴ قانون اساسي صراحتا مقرر مي دارد كه نشريات و مطبوعات در بيان مطالب آزادند،مگر آنكه مخل به مباني اسلام يا حقوق عمومي باشند.

نظر به اينكه ؛

الف) : به موجب اصل ۲۲ قانون اساسي،حقوق و شغل اشخاص از تعرض مصون است مگر در مواردي كه قانون تجويز مي كند.

ب) : توقيف مطبوعات صرفا از طريق قانون خاص و صرفا بر اساس سازوكارهاي تعيين شده در تبصره ۲ ماده ۲ ،تبصره ۳ ماده ۱۱،تبصره ۲ ماده ۱۲،قانون اصلاح قانون مطبوعات ؛مصوب ۳۰/۱/۷۹ مجلس و نيزتبصره ۳ ماده ۲۳ قانون مطبوعات مصوب ۲۲ /۱۲/۶۴ مجلس شوراي اسلامي ميسر است.

ج) :اصل نهم قانون اساسي مقرر مي دارد كه هيچ مقامي حق ندارد  به نام حفظ استقلال و تماميت ارضي كشور، آزادي هاي مشروع را ؛هرچند با وضع قوانين و مقررات سلب كند.

باتوجه به اينكه وزارت متبوع جنابعالي متولي رسمي دفاع از مطبوعات و نشريات كشور بوده و به موجب تبصره ۵ ماده ۷ قانون اصلاح قانون مطبوعات مصوب ۳۰/۱/۷۹ رياست هيات نظارت بر مطبوعات به عهده وزير فرهنگ و ارشاد مي باشد و بايد پاسخگوي عملكرد هيات مذكور در مجلس و ديگر مراجع ذيصلاح باشد ،لطفا پاسخ فرماييد:

۱-توقيف و مسدود كردن مطبوعات و نشريات الكترونيكي نظير خبرگزاري ايلنا و سايت هاي انتخاب و بازتاب و روزنامه هايي نظير :هم ميهن و صداي اروميه و…با كدام مستند قانوني صورت گرفته است.

۲-تحديد و تهديد برخي از مطبوعات و نشريات الكترونيكي با كدام مبنا و مستند قانوني صورت مي گيرد ؟

 

۳-درمورد توقيف مطبوعات و نشريات با استناد به ماده ۱ قانون اقدامات تاميني مصوب ۱۲/۲/۱۳۳۹ كميسيون مشترك دادگستري مجلسين –كه مربوط به اشرار و تبهكاران است!-چه عكس العملي نشان داده ايد؟

 

اين سوال به امضاي افراد زير رسيد و تقديم هيات رييسه مجلس شد تا به زودي وزير مربوطه جهت پاسخگويي در كميسيون فرهنگي مجلس حضور پيدا كند:

اعلمي- صادق زاده – قدرت ا…عليخاني – آفريده – فروزش – نصيري – محمد عليخاني – ابوطالب – تابش – مروتي – حميدي – محجوب – آيين پرست – مشيري – مرتضوي – محسني – خوش چهره – شچاع پوريان –  زنگنه – قمي – آوايي – مظفري – كريميان .

اما مطلب دوم؛

دوستي به من انتقاد كرده است كه چرا در مجلس فقط از گراني ها يا از مشكلات روستاها مي گوييد هرچند اين انتقاد را بجا نمي دانم و در سخنان،تذكرات و سوال ها به ساير مشكلات، من جمله وضعيت سياسي  هم پرداخته ام، اما نبايد فراموش كرد كه محدود كردن مشكلات به مسايل سيا سي ،جفا به آنهايي است كه به دليل فقر مادي و معنوي حتي قادر به بيان صحيح مشكلات بغرنج خود نيستند؛ براي نمونه، بد نيست به نامه يكي از همين افراد اشاره كنم كه ضميمه نامه خود برگه اي از تعقيب نماز ظهر را براي من فرستاده و از سر ناچاري خطاب به من مي نويسد شما را به اين آيه قرآن! قسم مي دهم كه به داد من برسيد:

و اما نكته پاياني؛

يكي از معايب اين روزهاي پرمشغله براي من اين بوده است كه متاسفانه آنطور كه بايد نتوانسته ام به اهل خانه برسم و اين وضعيت اكنون به گونه اي شده  كه سخن گفتن من با بچه ها، گاهي اوقات محدود به يك « شب بخير يا خداحافظي» شده .امروز از يك مركز بهزيستي در جنوب تهران بازديد داشتيم كه در فرصتي مناسب به اين بازديد و مشكلات انسان هاي رنجوري كه درآنجا بودند خواهم پرداخت به هر صورت امشب از آن معدود شب هايي بود كه توانستم وبلاگم را نه آخر شب كه در ساعات اوليه آن سرو سامان دهم اما پسر كوچكم علي كه از ديدن من ذوق زده شده بود؛ دائم به سراغ من مي آمد و با نشان دادن نقاشي هايش؛ رشته افكارم را بهم مي ريخت. دست آخر براي اينكه بتوانم فرصتي از او بگيرم و كارم را انجام دهم به او قول دادم كه نقاشي اش را در وبلاگم مي گذارم و علي هم با خوشحالي نقاشي اش را روي ميزم گذاشت و رفت .الان كه به اين نقاشي نگاه مي كنم با خودم مي گويم ؛چقدر بچه ها معصومانه، پاك و درست مي بينند. چقدر خورشيد اين نقاشي مهربان و درخشان است و از همه جالب تر اينكه علي با آن نگاه كودكانه اش چقدر عادلانه و بي غل و غش، رنگ و حتي طرح بادبان كشتي ها را به اندازه و بي منت نصيب آدم هاي نقاشي اش كرده بي آنكه به قضاوت بنشيند و در بخشش رنگ و طرح به آنها تبعيض روا كند.خورشيد اين نقاشي با همه مهربان است و آب براي هردو آبي است چه آدم خوبه و چه آدم بده كه با تمام بدي اش به يك فيگور ساده بسنده كرده!  و هردو؛با اينكه در جهت مخالف هم حركت مي كنند چقدر مهربانانه به هم لبخند مي زنند و شايد اگر كسي به جز بچه ها مي خواست اين نقاشي را بكشد، بلايي سر آدم بده مي آورد كه پيكاسو و سالواتوره دالي بر سر طرح هاي خود!!!

نگاه يك آدم كوچولو(علي)

نگاه يك آدم بزرگ(پيكاسو)

قاب عكس

 

 

هادی حق شناس نماينده انزلي در كافي نت مجلس

جلسه اقليت واقعي مجلس!

(از چپ ؛موريس معتمد نماينده كليميان،روبرت بيگلريان نماينده ارامنه جنوب،گئورگ وارتان نماينده ارامنه شمال،يوناتان بت كليا نماينده آشوري ها و كلداني ها،كوروش نيكنام نماينده زرتشتيان)

ايرج نديمي نماينده لاهيجان سر وقت كشوي آقاي بنايي نماينده قم و چشم ها به سوهان!!

ساختمان قديم مجلس مشهور به ساختمان مشروطه

نماي هرمي شكل مجلس شوراي اسلامي

 

+ نوشته شده در دوشنبه پانزدهم مرداد ۱۳۸۶ ساعت ۲۰:۱۶ توسط محمد عليخاني