امروز؛ مجلس پس از تعطیلات نسبتا طولانی  جلسه علنی داشت ؛ حول وحوش ساعت ۷ به مجلس رسیدم وصبحانه را با تعدادی از همکاران خوردم. طبق معمول ؛میز صبحانه به میزگرد سیاسی تبدیل شد ،موضوع صحبت امروزآن بود که شب گذشته حدود هشتاد نماینده اصولگرا برای موضوع بنزین به دیدار رییس جمهور رفته بودند ،پیش بینی ما این بود که با توجه به داغ بودن بحث بنزین در میان مردم؛ نمایندگان نیز نمی توانستند بی خیال این موضوع شوند و قاعدتا باید جلسه امروز شاهد انعکاس دغدغه های مردم و مشکلات ناشی از سهمیه بندی بنزین باشد بنابراین می شد حدس زد جلسه دیشب برای چه تشکیل شده است و این مساله البته تاثیر خود راتا حدودی در جلسه علنی مجلس گذاشت؛ اما با این وجود،خیلی از نماینده ها نسبت به نادیده گرفتن بخشی از قانون توسط دولت و عدم اجرای کامل مصوبه مجلس یعنی عرضه سوخت مازاد بر سهمیه با قیمت آزاد؛ اعتراض داشتند.  امروز هم طبق معمول دو ناطق پیش از دستور ۱۰ دقیقه ای و دو ناطق ۵ دقیقه ای سخنرانی داشتند.

یکی از سخنرانان جلسه امروز ،دکتر «حسین امیری» نماینده زرند کرمان از فراکسیون اقلیت بود که از نادیده گرفتن مقوله اتحاد ملی آن هم  توسط عده ای از مسوولین کشور انتقاد کرد و گفت :«در حوزه انتخابیه اینجانب یکی از همین مسوولین ؛اصلاح طلبان را آمریکایی خوانده و آنها را به دستمال کاغذی تشبیه کرده است»!امیری بعدش پرسید :«این جملات و تعابیر بر اساس کدام یک از آموزه های دینی و توصیه های اخلاقی است ؟ »امیری درادامه ریشه همه این بی اخلاقی ها از سوی برخی مدعیان اصولگرایی را ناشی از عدم رعایت دستورات دینی قلمداد کرد.

پس از نطق های پیش از دستور نوبت به تذکرات شفاهی رسید؛ اولین تذکر توسط «نصیری» نماینده گرمی و عضو فراکسیون اقلیت بود.نصیری به این جمله حداد عادل اعتراض کرد که گفته بود:« نباید زیر سر مردم بالش نرم گذاشت» نصیری به شیوه اجرای ناقص قانون سهمیه بندی بنزین هم اعتراض کرد.

یکی دیگر از تذکر دهندگان امروز؛ گرامی مقدم نماینده بجنورد و عضو فراکسیون اقلیت بود گرامی مقدم تذکر خودش را اینطور شروع کرد که:« همه نمایندگان نسبت به این شیوه سهمیه بندی بنزین مخالفند» ،در این لحظه عده ای از نمایندگان جناح اکثریت با  هیاهو و «دودو کردن»- که در اصطلاح ما مجلسی ها به معنی اعلام مخالفت است- به سخنان گرامی مقدم اعتراض کردند  و معلوم شد که طیفی ازجناح اکثریت با اجرای این شیوه سهمیه بندی کاملا موافقند .

در جلسات مجلس؛ معمولا نمایندگان در گوشه و کنار صحن  باهمدیگر جلسه می گذارند و گاهی در این جلسات نکات جالبی هم مطرح می شود، برای مثال امروز به اتفاق آقایان تابش ،گرامی مقدم و قمی در حال صحبت بودیم که یکی از نمایندگان اصولگرا به جمع ما پیوست و با نوع خاصی از هیجان گفت :«دیروز در یک نمایشگاه ماشین بودم که دیدم چند نفر در مورد مسایل روز و مشکلات اخیر با هم حرف می زنند  و یکی از آنها که می گفت در انتخابات قبلی شرکت نکرده ، افسوس می خورد و می گفت: عجب غلطی کردم!! …این بار نه تنها خودم در انتخابات شرکت می کنم بلکه اگر لازم باشد با پس گردنی  بچه هایم را هم پای صندوق خواهم برد !!».خب این جمله هم نیاز به تفسیر ندارد!

فقط تا یادم نرفته این را هم بگویم که ؛از دیگر تصمیمات مهم نمایندگان انتخاب دو نفر از سه نفر حقوقدان شورای نگهبان بود که به تر تیب آقایان دکتر «اسماعیلی و امیری» حایز رای لازم شدند و قرار شد نفر سوم بعدا انتخاب شود.

در پایان جلسه امروز وزیر کشور هم در یک جلسه غیر رسمی علنی  پاسخگوی اعتراضات تعدادی از نمایندگان در مورد مشکلات سهمیه بندی بنزین بود.بیشتر نمایندگان از توضیحات وزیر کشور قانع نشده ودر میان سخنان وی به دفعات اعتراض می کردند؛ما هم که معلوم است چه کار می کردیم!!

لطیفه مجلسی: پس از اعلام نتیجه بازی ایران و کره جنوبی که متاسفانه با ضربات پنالتی حذف شدیم ،در مجلس شایع شده بود که رییس جمهور قلعه نوعی را برکنار و مطابق معمول آقای الهام را به جای او منصوب کرده است !!!

سعید ابوطالب ،نماینده تهران که این روزها با همراهی شش نماینده دیگر(افروغ،خوش چهره،مدنی،ربانی و محمدی)فراکسیون اصولگرایان مستقل را تشکیل داده اند.سایت صدرا نیوز هم متعلق به همفکران آقای ابوطالب است.

+ نوشته شده در یکشنبه سی و یکم تیر ۱۳۸۶ ساعت ۲۳:۵۵ توسط محمد عليخاني